Симптоми на запушени дюзи
Симптоми на запушени дизелови дюзи. Автомобилният двигател е сложен механизъм и когато в него възникне проблем, е необходимо същността на този проблем да се определи с абсолютна точност. Често се оказва, че при абсолютно сходни симптоми, характерни за неправилно работещите инжектори, като например труден старт на двигателя на „студено“ или повишен разход на гориво, причината за проблема съвсем не е в дюзите, а в свещите, които трябва да се сменят. Преди предприемането на каквито и да е ремонтни действия по двигателя, най-напред трябва да сме сигурни в поставената „диагноза“.Следните фактори се явяват най-разпространени симптоми за неизправни дюзи:
–загуба на динамика при ускорение на автомобила;
–вибриране на двигателя при превключване на скоростите;
–увеличен разход на гориво;
–черен дим от ауспуха, който се появява вследствие на неравномерния разход на гориво.Системата за впръскване на гориво в съвременните дизелови двигатели е изключително точна, но и много крехка, което е причина за честото й излизане от строя.
Най-често дизеловите инжектори се развалят, тъй като не издържат на условията на работа, при които се експлоатират. Сред най-честите проблеми е запушването на дюзата от различни замърсявания, предизвикани от високата температура, налягането, некачественото гориво с най-различни примеси и др. Частиците и мръсотията се наслагват върху дизеловите инжектори и в резултат на това прецизните детайли губят голям процент от своята ефективност.Принципът на работа на дизеловата дюза е очевиден – тя отговаря за дозирането и подаването на горивото. Инжекторите се управляват от компютър, който знае каква точно доза гориво е необходима във всеки определен момент и в зависимост от начина на шофиране. Системата притежава отлични характеристики, но когато загуби своята безупречност, незабавно се появяват най-напред малки, а след това далеч по-сериозни проблеми. Тогава е необходимо да бъде извършен ремонт на дюзите!!!!!Първи признак за неизправност в дизеловите дюзи е това, че шофирането става по-комфортно. При запушени дюзи силно нараства количеството на изгорели газове, отделяни от автомобила, особено при по-рязко натискане на газта. Нивото на маслото на двигателя се увеличава значително, тъй като горивото започва да прониква в него. Двигателят започва да работи неравномерно на празен ход. При първото си стартиране за деня двигателят се включва трудно, а когато прегрее, започва да пуши.
Използваме стендове за пълна диагностика на всички видове комън рейл дюзи и дизелови инжектори. Тест на дюзи се извършва само след почистване с ултразвук и одобрение за механична повреда. Вашите инжектори ще бъдат тествани във всички работни режими дадени от производителя!
Дюзите се използват за прецизно пулверизиране на горивото и за разпределянето му в горивната камера, така че изгарянето да бъде оптимално. В същото време дюзите надеждно отделят горивоподаващата система от горивната камера. Клирънсът на подвижните части е 0.002 mm. Горивото се впръсква в горивната камера под налягане до 2 000 бара. Количеството впръскано гориво варира между 1 mm3 и 350 mm3 (това количеството се изстрелва през отвор 0.25 mm при 2 000 km/h).Впръскването на горивото става с по-висока скорост от едно мигване на окото.
Описание на комън рейл систематаТя се състои от четири основни елемента:Помпа за високо наляганеГоривен колекторДюзаЕлектронен модулЕлектронният модул контролира момента на впръскване и количеството гориво, което се освобождава в зависимост от работния режим на двигателя, налягането в общия колектор, както и околните условия.Самата дозировка на горивото зависи от продължителността и налягането на самото впръскане. Налягането пък се управлява от специален клапан, който връща обратно излишното количество гориво в резервоара. При по-модерните и нови системи комън рейл, това се извършва от специално дозиращо устройство, което контролира темповете на нагнетяване на помпата.Дюзата е тясно свързана с колектора чрез къси горивопроводи. При по-старите поколения системи има налични дюзи с електромагнитен клапан докато най-новите ползват пиезодюзи. С тяхна помощ, движението, триенето и теглото в дюзите са редуцирани. Всичко това води до значително по-малки интервали между впръскванията и съответно влияе върху поддържането на оптимален горивен разход.